22. veljače Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva/22.фебруара Дан хрватске глагољице и глагољаштва
Autor: Administrator , 5. 3. 2019.

Ovih smo dana u našoj školi obilježili Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva.

Hrvatska glagoljica povijesno je hrvatsko pismo, jedan od nezaobilaznih simbola nacionalnog identiteta na temelju kojega samo i danas prepoznatljivi i jedinstveni u Europi i svijetu. Bašćanska ploča na ovoj fotografiji je dragi kamen hrvatske pismenosti i povijesni izvor glagoljice.

Proglašenje tog Dana, inicirao je Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje koji je 22. veljače odabrao kao spomen na dan kada je u ličkom mjestu Kosinju 1483. godine tiskana prva hrvatska glagoljička knjiga, Misal po zakonu Rimskog dvora. Svojom inicijativom Institut je želio skrenuti pozornost javnosti i svih govornika hrvatskoga jezika na važnost promicanja vrijednosti i ljepota hrvatskog glagoljičnog pisma te omogućiti glagoljici da jedan dan u godini bude upravo njezin spomendan.

Kroz zajedničke aktivnosti povezali smo nastavu hrvatskog jezika i matematike. Učenici su istraživali najpoznatije teorije o postanku glagoljice, a posebice teoriju rozete bugarskog znanstvenika Vasila Jončeva. Na satu matematike crtali su rozete u koje su ucrtavali glagoljična slova te izradili zajednički plakat.

Izrezivali smo slova u kolažu, ispisivali imena na glagoljici te uredili pano.

Kroz ove smo aktivnosti ponovno osvijestili važnost njegovanja i očuvanja naše kulturne baštine.

1. Ako želite računalno pisati i kreirati različite plakate možete pomoću sljedeće poveznice preuzeti font za glagoljicu:

Glagoljica, font - https://fonts2u.com/glagoljica-ugl-staro-hrvatsko-pismo.font

2. Ako ste znatiželjnici možete i na mobitel instalirati aplikaciju GLOGOPEDIJA sa sljedeće poveznice: