MEĐUNARODNO NATJECANJE "DABAR 2018"
Autor: Administrator , 15. 11. 2018.

Kao prethodnih školskih godina i ove nam je stigao Dabar u školu. Natjecali smo se u računalnom razmišljanju i logičkim zadatcima u različitim kategorijama prema uzrastu učenika. Ovaj tjedan je Dabar imao prednost. yes

Dabar je više od natjecanja, Dabar je izazov!

Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga “Suradnici u učenju” uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNET-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Hrvatska se uključila u međunarodnu inicijativu Bebras (Dabar) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja.

Dabar se izvrsno nadovezuje na kurikularnu reformu kojom se potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.

Ove godine je natjecanje postiglo rekordnu masovnost  u broju natjecatelja. Učenici neobično vole ove zadatke jer pomažu obitelji Dabra i Dabrice u rješavanju svakodnevnih obiteljskih zadaća i problema, a s  druge strane  ulaze u svijet računalnih algoritama.