Ovogodišnji projekt Europskog tjedna programiranja uspješno je proveden u Osnovnoj školi Jagodnjak s učenicima u dobi od 11 do 14 godina. Aktivnosti su se odvijale od 15. do 22. listopada, a u projektu je sudjelovalo ukupno 60 učenika pod vodstvom učiteljice Ljiljane Jeftimir.
Učenici su dobili pripremljene slike u boji u koordinatnoj piksel-mreži te su kodirali slike tako što su za svaku boju odabrali po jedan znak i u praznoj mreži ispisivali kodove boja. Kada su završili s pikselizacijom, svaki simbol morali su detaljno kodirati u binarnom sustavu prema zadanoj 48-bitnoj shemi, pri čemu se svaki znak kodira s 6 bajtova oznaka od 0 do F. Na završetku radionice, zadovoljstvo učenika potvrđeno je kroz izlazne kartice, a njihov rad prikazan je na slikama koje svjedoče o nastalim umjetničkim radovima, rezultatima povezivanja likovne kulture i informatike.
U mlađoj skupini (5. i 6. razred), pristup je bio obrnut: učenici su dobili gotove pikselizirane sheme koje su trebali obojiti na praznoj koordinatnoj mreži kako bi otkrili objekt na slici. Motivi su bili povezani s Baranjom, obuhvaćajući ljepotu zavičajne flore i faune te kulturne baštine poput čipke, veza i tkanja.
Kroz ovaj projekt učenici su razvijali kritičko zaključivanje, računalno razmišljanje i modeliranje, koristeći pripremljene tablice kodova boja i simbola.
Овогодишњи пројекат Европске недеље програмирања успешно је спроведен у Основној школи Јагодњак са ученицима узраста од 11 до 14 година. Активности су се одвијале од 15. до 22. октобра, а у пројекту је учествовало укупно 60 ученика под вођством учитељице Љиљане Јефтимир.
Ученици су добили припремљене слике у боји у координатној пиксел-мрежи те су кодирали слике тако што су за сваку боју одабрали по један знак и у празној мрежи исписивали кодове боја. Када су завршили са пикселизацијом, сваки симбол су морали детаљно кодирати у бинарном систему према задатој 48-битној шеми, при чему се сваки знак кодира са 6 бајтова ознака од 0 до F. На завршетку радионице, задовољство ученика потврђено је кроз излазне картице, а њихов рад је приказан на сликама које сведоче о насталим уметничким радовима, резултатима повезивања ликовне културе и информатике.
У млађој групи (5. и 6. разред), приступ је био обрнут: ученици су добили готове пикселизиране шеме које су требали обојити на празној координатној мрежи како би открили објекат на слици. Мотиви су били повезани са Барањом, обухватајући лепоту завичајне флоре и фауне те културне баштине попут чипке, веза и ткања.
Кроз овај пројекат ученици су развијали критичко закључивање, рачунарско размишљање и моделирање, користећи припремљене табеле кодова боја и симбола.