DANI KRUHA
Autor: Administrator , 19. 10. 2009.

Dani kruha obilježeni u našim područnim školama

u PŠ Bolman

Dan zahvalnosti prirodi za dana nam dobra – Dan kruha – svečanost je koju su u PŠ Bolmana održali učenici, njihovi roditelji i učiteljice. Svi smo bili oduševljeni odazivom velikog broja roditelja koji su svesrdno prihvatili postavljene zadatke, a uz njih su djeca ponosno, sigurno i sretno ispunjavali zadatke radionice. Sudionici prve radionice su rezali i pripremali sve potrebno povrće za turšiju, spremali ga u tegle, a njome će se služiti uz užinu nakon nekog vremena. Vrijedne ruke mama i učenika ovaj posao su uredno i brzo napravile. Sudionici druge radionice su mijesili tijesto, gulili i ribali jabuke, zamijesili tijesto, ispekli kolač u kojem su kasnije svi uživali. Treći zajednički rad učenika i roditelja je bilo kreativno izražavanje koristeći razne vrste sjemenki. Radovi su bili vrijedni pažnje. Školu je ispunjavao miris turšije, slasne pite od jabuka, radost, osmjeh mama i tata, djece i njihovih učiteljica. Na kraju nisu izostale ni vesele dječje pjesme u kojima smo svi sudjelovali. Važno je naglasiti da su mame pri rastanku postavile pitanje: „Kad ćemo se ovako ili slično ovome vidjeti opet?“ O sljedećim susretima ćemo se dogovoriti na budućim roditeljskim sastancima.

Učiteljica Ranka Šućurović

PŠ UGLJEŠ

Selo Uglješ opkolila je bogata jesen. Traktorima po cesti žurno upravljaju vrijedne ruke poljoprivrednika Uglješa. Odlaze oni brati kukuruze, orati i pripremati njivu za sjetvu pšenice. A učenici? Učenici ove škole su radosno žurili u nju. U rukama su nosili mamine raznovrsne proizvode od brašna. Teško je bilo odrediti koji je bio ljepši. Svi su bili lijepi i ukusni. A učenici?! Učenici su upoznati sa značenjem kruha u životu čovjeka, o velikoj povezanosti čovjeka i prirode. Kruh je simbol života. Učenici su uživali oblikujući od tijesta željene proizvode koje inače kupuju u pekari. Svaki rad je bio lijep baš zbog toga što su to oblikovale i kreirale male dječje ruke. Ispod sjajnih dječjih obraza krila se radost i veselje. Jeli smo različite proizvode pa je počelo i veselje. Trajalo je oko dva sata, zatim smo se razišli svojim kućama. Selom se i dalje čuju zvukovi traktora. Ljudi rade. Bit će kruha!

Učiteljica Ranka Šućurović