POSJET OSNOVNOJ ŠKOLI JAGODNJAK
Autor: Unknown , 22. 9. 2017.

Dana 21. rujna 2017. g. Osnovnu školu Jagodnjak i područne škole Bolman i Uglješ posjetili su predsjednik Zajedničkog vijeća općina Srđan Jeremić i savjetnica za srpski jezik Milica Stojanović, predsjednica odbora za obrazovanje za vijeće općina, profesorica u Gimnaziji Vukovar.

Predsjednik se ispričao roditeljima, učenicima i učiteljima zbog kašnjenja i zahvalio se na odazivu roditelja. Posjetili su Osnovnu školu Jagodnjak s namjerom da roditeljima objasne i približe način školovanja po modelu A, odnosno na jeziku i pismu nacionalne manjine. Također, donijeli su poklone u obliku bilježnica, olovki i drugog pribora za pisanje učenicima koji nastavu pohađaju na jeziku i pismu nacionalne manjine. Nadalje, upoznali su roditelje s tim da će učenici prvih razreda koji pohađaju nastavu na jeziku i pismu nacionalne manjine uskoro dobiti udžbenike na ćiriličnom pismu. Od iduće školske godine udžbenike na ćiriličnom pismu će dobiti i svi učenici od 2. – 8. razreda koji se školuju po jeziku i pismu nacionalne manjine. Sudionicima posjeta predsjednik je objasnio da je školovanje učenika po modelu A važno kako bi se manjinska zajednica zaštitila, te kako bi se očuvala tradicija, kultura i njihov identitet. Upoznao je prisutne kako školovanje po modelu A  podrazumijeva korištenje udžbenika na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Također, predsjednik je upoznao roditelje s mogućnostima stipendiranja daljnjeg školovanja na fakultetima u Subotici, Novom Sadu i Beogradu, kao i mogućnostima smještaja učenika u domove. Lijepo i jasno je istaknuo kako svoje voli, a tuđe poštuje. Također, jasno je naznačio kako je Republika Hrvatska zakonima i pravilnicima manjini osigurala školovanje na jeziku i pismu nacionalne manjine i da tu priliku ne treba odbaciti. Svoj govor završio je zahvalom ravnatelju Lazi Kljajiću na prijemu.

Riječ je dobila Milica Stojanović koja je istaknula kako nisu došli  nagovarati, već prijateljski. Također, podržala je ideju da se Srbi očuvaju kao zajednica i da očuvaju Školu za buduće naraštaje. Nadalje, navela je statističke podatke o školama i obrazovanju na jeziku i pismu nacionalne manjine u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Istaknula je da je njihova želja da učenici ostaju živjeti i školovati se u RH. Objasnila je prisutnima što je školovanje po modelu A i zašto je važno  za srpsku manjinu.

Nakon toga došlo je vrijeme za pitanja prisutnih. Pitanja je bilo puno, gotovo sva su se ticala obrazovanja učenika, a rasprava je bila zanimljiva. Neki odgovori su bili više, a neki manje konkretni. Roditelji su izrazili želju da sve ostane kako je i sada. Objašnjeno im je da to nije moguće. Međutim, nisu im jasno objašnjene alternative, unatoč tome što su roditelji nekoliko puta zamolili da im se objasni školovanje po modelu B i modelu C. Zbog nedostatka vremena, nije odgovoreno na sva pitanja. Završnu riječ imao je ravnatelj Lazo Kljajić koji je rekao prisutnima kako će još biti prilike da o ovoj temi razgovaraju i izjasne svoje stavove.