preskoči na sadržaj

Osnovna škola Jagodnjak

Login
Upisi.hr

APLIKACIJA E-DNEVNIK

Detalji iz interijera škole

Oglasna ploča
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Učimo zajedno

Priloženi dokumenti:
Ucimo zajedno.pdf

Arhiva dokumenata
Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 1. 2017.

Ukupno: 108288
Danas: 14

 

 

 

 

 

 

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
U susret Uskrsu 2021. / У сусрет Васкрсу 2021.
Autor: Administrator , 17. 3. 2021.

  U danima kad brinemo o zdravlju i odgovorno se ponašamo prema svojim prijateljima u školi i izvan nje , članovima obitelji i svim ljudima oko sebe, posebno se radujemo najvećem blagdanu svih kršćana, Uskrsu. Nadamo se da će nam dani Korizme sretno i zdravo proći u učenju i stvaranju novih spoznaja o svijetu oko nas.

Iako nam je teško, radost je tu među nama i otkrivamo je u kreativnom izričaju zajedno sa svojim nastavnicima. Ove male sličice prikazuju detalje iz  interijera naše škole. Pripremamo se za Uskrs.

U spomen na Isusovo uskrsnuće kao temelj vjere slavimo Uskrs kao najveći i najstariji kršćanski blagdan. Uskrsnuće Isusa Krista temeljno je vjerovanje kršćanstva koje kazuje da je Bog treći dan uskrsnuo Isusa iz mrtvih i on daje nadu da će i čovjek , baš poput Isusa, jednog dana uskrsnuti, odnosno da ga negdje drugdje čeka vječni život te ga podsjeća na zahvalnost Spasitelju. 

Četrdeset dana nakon Pepelnice, bit će to točno za katolike 4. travnja, a za pravoslavne kršćane 2. svibnja 2021. 

Ako želite saznati opširnije o ovom blagdanu otvorite poveznicu OPŠIRNIJE: 


Uskrs ne slavimo svake godine u isto vrijeme. Znate li zašto?

Blagdan Uskrsa ne slavi se u isto vrijeme svake godine, već u prvu nedjelju nakon prvog proljetnog punog mjeseca (uštapa). Budući da prvi proljetni uštap može biti između 22. ožujka i 25. travnja, to znači da blagdan Uskrsa može biti samo unutar tog perioda.

Za razliku od Božića, koji slavimo 25. prosinca, Uskrs nije strogo vezan za datum i slavi se uvijek nedjeljom. Kroz povijest su postojale brojne prepirke oko datiranja, a razmimoilaženja su razriješena na prvom ekumenskom koncilu u Niceji 325. godine. Određeno je da se Uskrs slavi u nedjelju nakon prvog punog mjeseca – uštapa, što su računali astronomi u Aleksandriji. Od srednjeg vijeka to je pravilo pojednostavljeno: Uskrs se slavi u nedjelju poslije punog mjeseca na sam dan ili poslije ekvinocija. No to baš i nije dosljedno slijedilo crkvena pravila.

Crkva je rabila vlastite metode datiranja Uskrsa sve do 6. stoljeća, kad je preuzela aleksandrijsku metodu. Zbog razlike u upotrebi gregorijanskog i julijanskog kalendara zapadne i istočne crkve imaju različite datume proslave Uskrsa, a koji se ponekad i poklope. 

PRIPREME ZA PROSLAVU 

Sve počinje Čistom srijedom ili Pepelnicom, kojom ujedno započinje razdoblje što traje 40 dana i naziva se korizma, a u kojoj se kršćane poziva na pokoru kroz molitvu, post i dobra djela. Korizma završava Velikim četvrtkom koji, uz Veliki petak i Veliku subotu, čini Vazmeno trodnevlje. Na Veliki petak, dan Kristove muke i smrti, utihnu orgulje i crkvena zvona, nema misnog slavlja i vjernici se u crkvi okupljaju u tišini, a za katolike su obavezni post i nemrs. 

U noći između Velike subote i Uskrsa održava se u crkvama uskrsno ili vazmeno bdijenje, na kojemu se slavi za Rimokatoličku crkvu najvažnija sveta misa u liturgijskoj godini i njome počinje uskrsno vrijeme. Liturgija započinje paljenjem uskrsne svijeće, koju svećenici unose u zamračenu crkvu te se njen plamen prenosi na svijeće vjernika, a vatra simbolizira novi život i uskrsnuće. Tijekom mise pali se i uskrsna vatra na uskrsnoj svijeći. 

Budući da se u prošlim vremenima Uskrs smatrao savršenim trenutkom da se primi sakrament krštenja, upravo se na toj misi novi članovi pridružuju Crkvi, a stari obnavljaju zavjete. Na sam Uskrs vjernici na jutarnju misu donose košare s hranom koja se blagoslivlja tijekom bogoslužja. U košari s hranom, koju će vjernici blagovati za uskrsni doručak, nalaze se kuhana šunka i drugi suhomesnati proizvodi, kruh, mladi luk ili rotkvice, a neizostavni dio svake uskrsne košare su šarena uskrsna jaja koja se ukrašavaju na Veliku subotu.

Slavi se Kristovo uskrsnuće pa se pjevaju veselije i svečanije pjesme, a treća od pet crkvenih zapovijedi nalaže vjernicima da se barem jednom godišnje ispovjede i o Uskrsu pričeste.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju