DAN SJEĆANJA NA HOLOKAUST/ДАН СЕЋАЊА НА ХОЛОКАУСТ
Autor: Antonia Mioč, 28. 1. 2022.

27. siječnja obilježava se Dan sjećanja na holokaust. Holokaust je naziv za sistematski i planski pokušaj istrebljenja Židova kojeg su provodili nacisti u razdoblju od 1933. do 1945. godine, a poglavito se odnosio na razdoblje Drugog svjetskog rata (1939.- 1945.). Riječ holokaust dolazi od grčke riječi „оlokauston“ što znači spaljen, a u vrijeme antičke Grčke i Rima je značilo žrtvu spaljenicu namijenjenu pokojnicima ili Bogovima. Holokaustom je obuhvaćeno oko dvije trećine od devet milijuna Židova koji su ranije živjeli u kontinentalnoj Europi, ponajviše kroz zatvaranje u koncentracijske logore od kojih je svakako najpoznatiji i najozloglašeniji Auschwitz u današnjoj južnoj Poljskoj.

I ove smo godine s učenicima osmih razreda naše škole obilježili današnji dan uređivanjem školskog panoa, gledanjem filma Dječak u prugastoj pidžami o kojemu su učenici svoje dojmove i doživljaje izrazili putem kviza.

27. јануара обележава се Дан сећања на холокауст. Холокауст је назив за систематски и плански покушај истребљења Јевреја ког су проводили нацисти у периоду од 1933. до 1945. године, а посебно се односио на период Другог светског рата (1939. - 1945.). Реч холокауст долази од грчке речи „олокаустoн“ што значи спаљен, а у време античке Грчке и Рима је значио жртву спаљеницу намењену покојницима или Боговима. Холокаустом је обухваћено око две трећине од девет милиона Јевреја који су раније живели у континенталној Европи, a који су у овом периоду затварани у концентрационе логоре од којих је свакако најпознатији и најозлоглашенији Аушвиц у данашњој јужној Пољској.

И ове године смо с ученицима осмих разреда наше школе обележили данашњи дан уређивањем школског паноа и гледањем филма Дечак у пругастој пиџами о којем су ученици своје утиске и доживљаје изразили путем квиза.