EUROPSKI DAN JEZIKA / ЕВРОПСКИ ДАН ЈЕЗИКА
Autor: Antonia Mioč, 30. 9. 2022.

Odlukom Vijeća Europe 26. rujna obilježava se i naglašava važnost europske mnogojezičnosti. Jezična raznolikost alat je za postizanje većeg međukulturnog razumijevanja i ključni čimbenik bogate kulturne baštine našeg kontinenta. Europski dan jezika učenici naše škole su i ove su godine obilježili raznim aktivnostima. 8. razredi su na satu njemačkog jezika izradili digitalni plakat, te rješavali kvizove i uspоređivali izraze iz svakodnevnog života na različitim europskim jezicima. Učenici 4.b razreda odradili su zanimljivu i zabavnu radionicu. Najprije su razgovarali o različitim jezicima i kulturama, kako bi pokazali koliko su do sada naučili, te objasnili zašto je važno poznavati jezike drugih naroda. Potom su se zabavili pričajući priču. Svatko od učenika imao je zadatak napisati po jednu rečenicu i proslijediti papir dalje kako bi stvorili zanimljivu razrednu priču koju su kasnije preveli na engleski jezik,a potom su se igrali izvlačeći kartice sa slovima i smišljali riječi na to slovo. Riječi su tvorile simpatične neuobičajene rečenice kroz koje su ukazali na ljepotu i raznolikost našega jezika.

Одлуком Већа Европе 26. септембра обележава се и наглашава важност европске вишејезичности. Језична разноликост је алат за постизање већег међукултурног разумевања и кључни фактор богате културне баштине нашег континента. Ученици наше школе су и ове године обележили Европски дан језика разним активностима. 8. разреди су на часу немачког језика израдили дигитални плакат, решавали квизове и упоређивали изразе из свакодневног живота на различитим европским језицима. Ученици 4.б разреда одрадили су занимљиву и забавну радионицу. Прво су разговарали о различитим језицима и културама, како би показали колико су до сад научили, те објаснили зашто је важно да се познају језици других народа. Потом су се забавили причајући причу. Свако од ученика имао је задатак да напише по једну реченицу и проследи папир даље како би створили занимљиву разредну причу коју су касније превели на енглески језик, а потом су се играли извлачећи картице са словима и смишљали речи на то слово. Речи су чиниле симпатичне неуобичајне реченице кроз које су указали на лепоту и разноликост нашег језика.