MEFS – MOBILNOST U POLJSKOJ / МОБИЛНОСТ У ПОЉСКОЈ
Autor: Antonia Mioč, 3. 4. 2023.

U razdoblju od 27.3.2023. do 31.3.2023. u gradu Pulawy u Poljskoj održala se četvrta mobilnost u sklopu projekta My eco friendly school s partnerima iz Slovenije, Turske i Poljske. Našu školu predstavljale su ravnateljica Antonia Mioč, učiteljica Eva Kalčić te psihologinja Jelena Lakić. Tijekom boravka u Poljskoj imale su prilike boraviti na nastavi, posjetiti Etnografski muzej na otvorenom u Lublinu, lesne zaravni i Centar za selektivno prikupljanje komunalnog otpada te sudjelovati na sastancima gdje su svi sudionici predstavili prirodna bogatstva svojih zemalja. Posebno zanimljiv bio je posjet Institutu za istraživanje tla i uzgajanje biljaka gdje su saznale više o važnosti usklađivanja karakteristika tla i biljaka koje se na njemu uzgajaju te o regulativama koje postavlja Europska unija. Također su se upoznale s modernim laboratorijama u kojima se vrše analize. Tijekom boravka u Poljskoj gosti su imali priliku upoznati se i s inovativnim uzgajanjem biljaka u posebno kontroliranim uvjetima i bez zemlje. Bila je ovo vrlo zanimljiva i poučna mobilnost te se nadamo da će se suradnja nastaviti i u budućnosti.

У периоду од 27.3.2023. до 31.3.2023. у граду Пулави у Пољској се одржала четврта мобилност у склопу пројекта My eco friendly school с партнерима из Словеније, Турске и Пољске. Нашу школу представљале су директорка Антониа Миоч, учитељица Ева Калчић те психолошкиња Јелена Лакић. Током боравка у Пољској имале су прилику да бораве на настави, посете Етнографски музеј на отвореном у Лублину, лесне заравни и Центар за селективно прикупљање комуналног отпада те да учествују на састанцима где су сви учесници представили природна богатства својих земаља. Посебно занимљива била је посета Институту за истраживање земљишта и узгајање биљака где су сазнале више о важности усклађивања карактеристика земљишта и биљака које се на њему узгајају те о регулативама које поставља Европска унија. Такође су се упознале са модерним лабараторијама у којима се врше анализе. Током боравка у Пољској гости су имали прилику да се упознају и са иновативним узгајањем биљака у посебно контролисаним условима и без земље. Била је ово веома занимљива и поучна мобилност те се надамо да ће сарадња да се настави и у будућности.