S NASTAVE -MREŽNE STRANICE 7.B
Danas ću vam pričati o fudbalu
Autor: Dragan Jurković, 1. 6. 2023.

Fudbal ili nogomet je Igra koja  se temelji na šutiranju lopte. Odigravale su se u mnogim zemljama tokom istorije. Najstarija igra o kojoj postoje dokumenti je čuju, koja se spominje tokom vojnih vježbi za vrijeme dinastije ČIN u Kini (255.-206. prije nove ere). Ostale pradavne igre bile su kemari u Japanu   i harpastum u Starom Rimu.

Neka pravila:

• Početni udarac: na početku utakmice, poluvremena ili produžetka, ili nakon gola protivničke ekipe.
  • Aut: kada lopta celim obimom pređe aut-liniju, lopta je dodeljena ekipi suprotnoj od one koja je zadnja dotakla loptu.
  • Gol-aut: kada lopta celim obimom pređe gol-liniju, a da gol nije postignut, pod uslovom da je ekipa koja je napadala zadnja igrala (dotakla) loptom, gol-aut je dodeljen ekipi koja se do kraja te akcije branila.
  • Korner: kada lopta celim obimom pređe gol-liniju, a da gol nije postignut, pod uslovom da je loptom poslednja igrala ekipa koja se branila, lopta je dodeljena ekipi koja napada.

Fudbalskii savez svake pojedine države je nadležno telo za stvaranje ligaškog takmičenja, koja se uobičajeno dele u nekoliko Liga. U ligama ovakve vrste ekipe dobijaju bodove zavisno od rezultata.

Fifa je osnovana 1904 u Parizu obećavši da će poštovati pravila i pokušati da unapredi fudbalska pravila. Povećana popularnost fudbala na međunarodnom nivou dovela je da IFAB primi FIFA-u pod svoje okrilje 1913. godine. U današnje vreme, IFAB se sastoji od četiri člana iz FIFA-e, kao i od jednog predstavnika iz svakog od četiri saveza.

Postoji 17 fudbalskih pravila. Sva su pravila stvorena za svaki nivo fudbala, iako su očigledne promene kod juniora i seniora i  ženskog takmičenja. Pravila, kada je potrebno, postaju fleksibilna. Tako bezbrojne odluke IFAB-a pomažu u boljoj regulaciji fudbalske igre.

Fudbalska pravila, još poznata i kao fudbalski zakoni, pomažu u odigravanju fudbalskih utakmica. Svako novo pravilo i izmenu postojećih mora da potvdrdi IFAB.

• Slobodan udarac: dosuđuje se u korist ekipe igrača nad kojim je izvršen prekršaj.
  • Jedanaesterac: dosuđuje se u korist ekipe nad čijim igračem je napravljen prekršaj u šesnaestercu protivnika.
  • Sudijsko bacanje: dešava se kad sudija zaustavi igru. Razlog zaustavljanja može biti ozbiljna povreda igrača, ulazak stranog lica u teren, probušena lopta i slično. Ovakav se nastavak utakmice ređe viđa na utakmicama za odrasle.