Sve vrste cvijeca
Autor: Anastasija Kalaković, 1. 6. 2023.

Jasmin

Jasmin (lat. Jasminum) je zimzelena grmolika biljka penjačica koja pripada porodici maslinovki (Oleaceae), odnosno maslina te rodu Jasminum. Jasmin ima dugu i tanku stabljiku koja može izrasti čak 5 m u visinu. Listovi se sastoje od 5 do 7 malenih dugih listića, dok su mu cvjetovi zvjezdasti i bijele boje.

U većini slučajeva cvjeta tijekom svibnja i lipnja, no ono se ponekad može i odužiti sve do jeseni. Rana cvatnja jasmina započinje već u proljeće dok kasna cvatnja započinje u jesen.

Jamin je porijeklom iz srednje Azije, a iz Španjolske se proširio po cijeloj Europi i svijetu. Iako postoje brojne vrste jasmina, svima je zajedničko jedno – njegov prepoznatljiv i poseban miris koji osvaja na prvu.

Jasmin cvijet | VRTLARICA

Orhideja

Orhideja (lat. Orchidaceae) je biljka koja ima 1.000 rodova i 30.000 vrsta. Iako se mnogi boje ove egzotične biljke jer misle da ju je teško održavati, ona nije pretjerano zahtjevna.

Iako je riječ o najbrojnijoj obitelji biljaka, većina njih su endemi, odnosno nalaze se na jednom manjem ili većem području i ne pojavljuju se izvan njega. Njihova staništa krčenjem šuma i pretvaranjem livada u oranice nestaju, a to dovodi do izumiranja nekih vrsta.

U Hrvatskoj samoniklo raste oko 30 rodova s više od 100 vrsta koje su većinom zastupljene u primorju i sve su zakonom zaštićene.

Prvi umjetni hibrid orhideje stvoren je 1856. godine križanjem Calanthe mascua i Calanthe furcata, a današnji hibridi rezultat su križanja 2-3 ili više rodova.

Orhideja cvijet | VRTLARICA

Tulipan

Tulipan (lat. Tulipa) je biljka koja pripada porodici ljiljanovki (Liliaceae). Većina današnjih vrsta tulipana uzgojena je križanjem, a najveći dio njih potječe od vrste Tulipa gesneriana. Tulipan je porijeklom iz Azije, točnije iz Perzije gdje je poznat više od 1.000 godina. Naziv je dobio prema turskom nazivu tülbent, koji potječe od perzijske riječi dulbend što znači turban.

Botaničar Carolus Clusius je 1593. godine zasadio prvu lukovicu tulipana u Nizozemskoj, a od tada se ova biljka raširila toliko da je gotovo polovica polja u Nizozemskoj prekrivena tulipanima. Oni mogu krasiti vrt, ali i ukrašavati domove kao rezano cvijeće u vazama.

Tulipan je zeljasta biljka i sastoji se od lukovice kruškolikog oblika, zaobljene s jedne, a spljoštene s druge strane, a iz nje raste niska biljka visine 10-70 cm. Najčešće ima 2-6 listova, dok ih neke vrste mogu imati i do 12.

Narcis

​​